Protandim

Protandim Nrf2 - Działanie

Protandim uwalnia silne enzymy przeciwutleniające chroniące komórki. Specjalna formuła Protandim aktywuje białko Nrf2, znane również jako "główny regulator" odpowiedzi na stres ciała. Protandim stymuluje to białko, w wyniku czego organizm produkuje własne silne, ochronne enzymy antyoksydacyjne: dysmutazę ponadtlenkową, heme-oksygenazę, peroksydazę glutationową i katalazę.

Enzymy te działają jako silne przeciwutleniacze zdolne do neutralizowania ponad miliona wolnych rodników lub reaktywnych form tlenu. Jest to synergia składników w Protandim, które są skuteczne w aktywacji szlaku Nrf2. Istnieją inne zalety aktywacji Nrf2 poza ochroną komórkową. Protandim pomaga ciału naprawić i odmłodzić własne komórki i detoksyfikować geny, utrzymując nienaruszony główny plan funkcjonowania komórki.

Protandim jest jedynym suplementem udowodnionym w badaniu klinicznym, mającym na celu zmniejszenie stresu oksydacyjnego średnio o 40% w ciągu 30 dni. Wykazano, że protandim zwiększa poziomy dysmutazy ponadtlenkowej o 30%, glutationu o 300% i katalazę o 54%. Po suplementacji Protandimem przez 30 dni w zależności od wieku wzrost peroksydacji lipidów został całkowicie wyeliminowany. Peroksydacja lipidów u starszych pacjentów została zredukowana do poziomu 20-latka. Oznacza to, że organizm jest zdolny nie tylko do wytwarzania własnych enzymów antyoksydacyjnych, ale także do tego, że ich produkcja może zostać aktywowana przez Protandim w celu zmniejszenia stresu komórkowego i może pomóc w ochronie przed procesem starzenia się oraz w kilku stanach, w których stres komórkowy został uznany za czynnik do tego się przyczyniający.

Zmniejszenie stresu oksydacyjnego w 30 dni o 40%.

Stres oksydacyjny (stres tlenowy, obciążenie tlenowe) to stan zakłóconej równowagi między wolnymi rodnikami (utleniaczami, reaktywnymi formami tlenu - RFT) a antyoksydantami (przeciwutleniaczami) w organizmie. Zarówno wolne rodniki, jak i antyoksydanty naturalnie występują w organizmie, gdyż są niezbędne do prawidłowego przebiegu wielu procesów życiowych. Dopóki zachodzi między nimi równowaga, organizm funkcjonuje prawidłowo. Jednak gdy dojdzie do wzrostu produkcji wolnych rodników lub spadku aktywności antyoksydantów, dochodzi do tzw. stresu antyoksydacyjnego.

Stres oksydacyjny - jak działają wolne rodniki i antyoksydanty? Wolne rodniki powstają w trakcie każdego oddechu. Gdy tlen przetwarzany jest w organizmie na energię, część jego cząsteczek uwalniana jest właśnie w postaci tzw. wolnych rodników tlenowych - związków, które niszczą wszystko co spotykają na swojej drodze.

W jaki sposób tego dokonują? Utleniacze posiadają niesparowany elektron, dlatego cały czas dążą do odebrania jednego elektronu innej komórce, by go do siebie przyłączyć. Proces ten doprowadza do dezintegracji i uszkodzenia komórek, a co za tym idzie – do zaburzenia ich funkcjonowania.

Reaktywne formy tlenu mogą powodować uszkodzenia wszystkich występujących w organizmie biocząsteczek - m.in. białek, tłuszczów, a także DNA komórek, doprowadzając do mutacji. W skrajnych przypadkach utleniacze mogą doprowadzić do śmierci komórki. Destrukcyjnemu działaniu wolnych rodników zapobiegają przeciwutleniacze, które oddają im swój wolny elektron, a tym samym usuwają ich nadmiar z organizmu.

Do przeciwutleniaczy należą przede wszystkim te pochodzące z pożywienia, takie jak karotenoidy, polifenole oraz witamina C, A i E. Warto wiedzieć, że witaminy te nie są syntetyzowane w organizmie i trzeba je dostarczać wraz z pożywieniem bądź suplementować.

Przeciwutleniaczem wytwarzanym przez organizm jest glutation, który koncentruje się głównie w wątrobie.

WEJŚCIE DO SKLEPU